Pevači, sportisti, glumci i manekeni često se odlučuju da zarađeni novac ulože u dodatne poslove, pa otvaraju kafiće, kafane, butike...
Srpski džet-seteri uz svoje osnovno zanimanje neretko se odlučuju da zarađeni novac ulože u dodatne poslove. Otvaranje kafana, kafića ili butika im je omiljeno, a ta mesta, koja se ni po čemu bitno ne razlikuju od ostalih po gradu, postaju popularna uglavnom zahvaljujući imenu vlasnika. Ima i onih koji zarađeni novac ulažu u modnu industriju, marketinške agencije, ali i u piljarnice ili parfimerije. Svoje biznismenske sposobnosti podjednako isprobavaju i glumci, i sportisti, pevači, i manekeni...
Pametni glumci, umesto da novac ostavljaju po tuđim, ulažu u svoje kafane. Najpoznatiji ugostitelj među njima je Nikola Kojo. Kojo je ambiciozan kafedžija, te je od stare vračarske kafane napravio restoran, kafić i poslastičarnicu pod zajedničkim imenom „Violeta, kućo stara". Opuštena atmosfera i poznati gosti, kao što su Marija Karan i Željko Joksimović, zaštitni su znak Kojinog ugostiteljskog raja. Dvojici pomenutih na kratko se pridružio i Mima Karadžić, koji je gazdovao kafanom „Dva bela goluba" u Skadarliji.
- Restoran koji sam držao bila je samo jedna avantura, jer je moj otac bio ugostitelj, te sam na tom hlebu i odrastao i odatle i želja da se baš time bavim. Trenutno se ne bavim nijednim alternativnim poslom, i sve što sam stekao je od glume. Pa ja od restorana nisam nikad ni košulju kupio! - kaže Mima.
Velike gazde sportisti
Ni sportisti nisu imuni na gazdovanje kafanama. Doduše, uglavnom su to fensi klubovi po prestonici, ali ima i onih koji svoj novac ulažu i po inostranstvu. Jedan od njih je Vlade Divac. Njegov restoran „Tunel 21" jedan je od najekskluzivnijih u Sakramentu. Divac je imao velike biznismenske ambicije i kada je reč o Srbiji, ali je ostao kratkih rukava zajedno sa Predragom Danilovićem. Saša Đorđević nekada je sa kumom Slavišom Koprivicom bio vlasnik diskoteke „XL", a sada je gazda kafe-restorana „Monjument". Rukometaš Vlada Mandić je poželeo da i sam postane gazda, tako da poslednjih godinu-dve najradije ruča u svom restoranu „Aleksandrija" na Novom Beogradu. Ipak, najpoznatiji restorandžija među sportskim herojima nacije jeste Dejan Stanković, vlasnik „Pjetra del Ora". Tamo su picu, bifteke i druge gurmanluke na svečanom otvaranju degustirali Kristijan Vijeri, Adrijano, Đuzepe Favali i Ceca Ražnatović. No, Stanković se nije zadržao samo na ugostiteljstvu, već je otvorio i butik „Svit jirs".
- Odlučio sam da ulažem u poslove u našoj zemlji. „Svit jirs" je početak moje zabave van fudbalskog terena, a „Pijetro del Oro" samo nastavak - istakao je Stanković.
Mateja Kežman sa porodicom drži „Izi", sportski centar na Adi ciganliji. Dragiša Binić, Zoran Slavnić i Dragan Kapičić bili su nešto skromnijih apetita, pa su posle uspešnih fudbalskih, odnosno košarkaških karijera, otvorili kafiće.
Gorak kafanski hleb
Kada je reč o srpskoj estradi, čini se da je među njima biznismenska groznica najzaraznija. I među njima najviše njih opredelilo se za ugostiteljske poslove, ali im ni prodavnice nisu strane. Eru Ojdanića mnoge kolege smatraju jednim od najuspešnijih estradnih biznismena. Motel „Kod Ere" na Ibarskoj magistrali samo je jedan od objekata mešovitog preduzeća „Era i sin". U okviru firme posluje prodavnica „Migros", parfimerija na Banovom brdu, diskont u Stepojevcu, a otvorio je i ugostiteljski objekat na Sunčanoj padini. Era napominje da je radio i po 20 sati dnevno.
- Ujutru bih ustajao i sve dok bager radi, radio bih i ja. Uveče sam pevao. Osnovni motiv, osim novca, bila je ljubav prema poslu. Ja ne mogu i ne umem da sedim besposlen. Već godinama spavam samo pet sati, ujutru obilazim prodavnice ako je potrebno, odem i po robu na Kvantaš. Uveče sam u motelu i pevam. Drago mi je što su se u posao uključila i moja deca - kaže Era.
Nedi Ukraden je rat mnogo toga odneo. U Sarajevu su ostali luksuzni stan, kafić i četiri poslovna prostora, u Imotskom je spaljena njena porodična kuća. Po dolasku u Beograd, na Banovom brdu otvorila je „Star kafe".
Pojedine estradne gazde posle izvesnog vremena shvatile su da kafanski hleb nije baš toliko sladak, te su zatvorili svoje lokale. U bivše ugostitelje spadaju Vlado Georgiev, Lela Andrić, Gru, Elena Mijatović, Dajana... Džej je više puta izjavljivao da je držanje lokala skup sport, budući da u njega uglavnom svraćaju ortaci iz kraja kojima ne želi da naplaćuje piće, te je stoga rešio da ostane u senci, a vođenje kluba „Bombo" prepustio je vičnijim saradnicima.
Manekenski kafići
Ko bi rekao da jelovnike najslađe kreiraju baš oni kojima je vitka linija u opisu radnog mesta? U pitanju su manekeni, i to muški! Legende srpskog modelinga otvaraju lokale po najekskluzivnijim beogradskim lokacijama. Đorđe Pavlov, alijas Đoka Kortina, već nekoliko godina drži italijanski restoran „Košava" i kafić „Veprov dah". I kafić „Ajs bar" Nevena Boškovića vazda je prepun fensi faca. Slično je i u „Zuzusu", koji je nadživeo sve emisije vlasnika, voditelja Dejana Pantelića, poznatijeg kao Mega Deki.
|